Get Adobe Flash player

Odwiedziło Nas

Odsłon : 406507

LogowanieSLD w sprawie przedszkoli

Poniżej propozycja stanowiska Rady Miasta Szczecin w sprawie przesunięcia przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dotacji dla przedszkoli publicznych na rok 2014 autorstwa Klubu Radnych SLD, które zostanie zaprezentowane na najbliższej Sesji Rady Miasta w dniu 22 kwietnia.
 

Projekt

 

Stanowisko Rady Miasta Szczecin

W sprawie przesunięcia przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dotacji dla przedszkoli publicznych na rok 2014.

 

Rada Miasta Szczecin wyraża swoje głębokie zaniepokojenie i rozczarowanie brakiem konsekwencji Rządu RP, Premiera RP i MEN w sferze polityki edukacyjnej, dotyczącej przedszkoli publicznych. Zgodnie z publicznymi zapowiedziami i zapewnieniami Premiera RP i Ministra Edukacji Narodowej, w roku szkolnym 2012/2013 (później zaś od początku roku 2013) miała być uruchomiona dotacja dla przedszkoli publicznych wysokości 320 mln zł, która pozwoliłaby na zmniejszenie wysokości opłat ponoszonych przez rodziców, co ułatwiłoby dostęp do oświaty przedszkolnej. Miało to spowodować, że opłaty za kolejne godziny spędzane przez dzieci w przedszkolu poza 5-godzinną podstawą programową miały uleć znacznej redukcji, do poziomu 1 zł za godzinę.

Wprowadzenie 5-godzinnej podstawy programowej do przedszkoli publicznych bez objęcia ich subwencją wprowadziło chaos organizacyjny i kłopoty finansowe samorządu. Przedszkola powinny stanowić nieodłączny element systemu oświaty, a zapewnienie bezpłatnej podstawy programowej powinno być głównie zadaniem MEN i budżetu państwa, podobnie, jak ma to miejsce w przypadku szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Zawieszenie dofinansowania dla przedszkoli publicznych z budżetu państwa powoduje, że wysokie koszty zmian w ogólnokrajowej polityce edukacyjnej ponoszą rodzice i samorządy, choć według zasady subsydiarności powinno pokryć je Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Wierząc zeszłorocznym zapewnieniem Premiera RP i MEN, Szczecin prawie rok temu odstąpił od zmian w sieci przedszkoli publicznych, uznając je za niekonieczne w świetle dotacji, która miała trafić do miasta w niedalekiej przeszłości. Jej planowana wysokość dla Szczecina wynosić miała ok. 3 mln zł. To znacząc suma w budżecie przedszkoli. Wyrażamy ubolewanie, że nasze zaufanie zostało głęboko nadwerężone i że dzieje się to kosztem rodziców posyłających dzieci do przedszkoli, co powinno być konsekwentnie wspierane przez wszystkie organy państwa. 

 

 

dołącz do nas

indeks

Wiadomości

TV SLD

Strony www :